Menisküs Yırtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
19 Haziran 2024

Menisküs Yırtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Menisküs, vücudumuzda dizlerde bulunan ve diz ekleminin sağlıklı bir şekilde çalışması için önemli olan kıkırdak yapısıdır. Menisküsler, diz eklemi üzerine binen yükleri ve şokları emerek koruyucu bir görev üstlenir. Ancak, ani ve şiddetli şoklar bu yapıları zedeleyebilir ve yırtılmalarına neden olabilir. Günümüzde menisküs yırtıkları, çeşitli cerrahi yöntemler ve rehabilitasyon programları ile etkin bir şekilde onarılmaktadır.

Menisküs Yırtığının Nedenleri

Menisküs yırtıkları genellikle spor esnasında ayağın yerde sabit kalması ve dizin dönmesi sonucunda meydana gelir. Menisküs yırtığı, eklem içindeki uyumsuzluk ve düzensizliklere neden olur. Bu durum, eklem içinde sıkışmaya, iritasyona ve akabinde gelişen ağrı ve şişmelere yol açabilir. Genellikle hastayı doktora götüren en yaygın şikayetler, geçmeyen diz ağrıları ve hareketlerde zorlanmadır. Menisküs yırtıkları tedavi edilmezse ileride eklem içi hasarlarına ve hatta kireçlenmelere yol açabilecek sonuçlar doğurabilir.

Menisküs yırtığı ameliyatı, yırtılan dokunun onarılması ve eklem sağlığının yeniden sağlanması amacıyla yapılan bir cerrahi müdahaledir. Ortopedi doktorunun koyacağı erken teşhis ve tanı sayesinde hasarın onarılması ve eklemlerin sağlığına kavuşması sağlanır. Menisküs yırtığı ameliyatı sonucunda, yırtık ve hasarlı kıkırdak yapı onarılmış olur.

Menisküs yırtıkları, ister uzun vadeli ister ani yırtılmalar olsun, ciddi zararlara yol açabilir. Bu yırtıklar birden fazla olabilir ve doktorun uygulayacağı teknikler ile menisküsün hangi bölgesinde oluştuğu belirlenir. Tedavi edilmediğinde ciddi diz problemlerine yol açabilir. Menisküs yırtığı ameliyatında da diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi bazı riskler vardır. Bunlar enfeksiyon, damar ve sinir yaralanmaları gibi komplikasyonlar olabilir. Aynı zamanda, onarılmış olan menisküslerin ileride tekrar yırtılma riski de bulunabilir.

Menisküs Yırtığı Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler
  • Ameliyattan önce gece yarısından sonra hiçbir şey yiyip içmemek.
  • Ameliyat sonrası sizi evinize ulaştırabilecek bir araç ayarlamak.
  • Rahat elbiseler giymek.
  • Ameliyata giderken çekilmiş olan tüm röntgenleri ve diğer raporları yanınızda bulundurmak.
Doktor, mümkün olduğunca menisküsün hasarını onararak diz eklemi üzerine binen yükleri ve şokları emmeye çalışır. Bu tip ameliyatlar, yırtık menisküslerin kanlanma bölgesinde gerçekleştiyse uygulanabilir. Yırtılmış olan parçalar birbirine özel menisküs dikiş materyali ile dikilir, böylece kanlanma yeniden sağlanarak diz eski sağlığına kavuşur. Eğer onarım işlemi mümkün değilse, doktor yırtık olan menisküs parçasını çıkarabilir. Bu çıkarma işlemi, doğal olarak menisküsün taşıma ve emme görevini eklem kıkırdağına yükler.

Menisküs Yırtığı Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası hasta kendine geldiğinde, koltuk değnekleri yardımıyla taburcu olmaya hazırdır. Diz, evde alçıya alınacaktır. Eğer menisküs onarıldıysa, dize destek amaçlı Koaptör kullanılabilir. Menisküs yırtığı ameliyatı sonrası uygulanacak olan rehabilitasyon programı da iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Menisküs Yırtığı Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Menisküs Dokusu

Menisküs Dokusu

İlginizi Çekebilir

Menisküs Cerrahisi

Menisküs Cerrahisi

Menisküs Nedenleri

Menisküs Nedenleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Menisküs Hareketleri

Menisküs Hareketleri

Dış Menisküs Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Dış Menisküs Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Kapalı Menisküs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Menisküs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

3 Derece Menisküs Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

3 Derece Menisküs Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Menisküs Yırtılması Egzersizleri Nelerdir?

Menisküs Yırtılması Egzersizleri Nelerdir?

Güncel

Menisküs Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Menisküs Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Menisküs Tedavisi

Menisküs Tedavisi