Lazerle Menisküs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Lazerle Menisküs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lazerle Menisküs Ameliyatı, Maalesef menisküs hastalığı ülkemizde çok sık görülen bir sakatlıktır. Bu hastalık sporcularda ayaklarını çok kullandığı için özellikle futbolcularda sıklıkla görülebilen bir rahatsızlıktır. Menisküs hastalığı genetik özelliklerde gösterebilir. Yani daha önce ailesinde böyle rahatsızlıklar görülen bir kimse kendine biraz daha dikkat etmelidir.

Menisküsün maalesef basit bir tedavisi yoktur. Menisküsün en kesin ve tek çözümü ameliyattır. Bazı durumlarda ameliyat olmadan fizik tedavi yeterli olabilir fakat bu çok ender rastlanan bir durumdur. Menisküs ameliyatının tek kesin çözüm olmasının nedeni aslında menisküsün yapısal özelliğinden kaynaklanıyor. Maalesef vücudumuz oluşan bir yarayı düzeltmek gibi bazı görevleri kendi kendine yerine getirebilse de menisküs üretmeye ya da yırtığı kapatmaya yönelik olarak kendi kendine uyguladığı bir fonksiyonu yoktur. Bu yüzden bu işlem ameliyat ile yapılabilmektedir.

Menisküste Tanı Nasıl Konulur?

Menisküste birinci bulgu diz bölgesinde oluşan ağrıdır. Menisküs yırtığına göre dizde klick sesi duyma, takılma, kilitlenme, gibi belirtilerinin yanında dizde şişlik de olabilir. Dizde oluşan bu ağrı genellikle merdiven çıkma, eğilip kalkma gibi diz kırılarak yapılan eylemde baş gösterir. Düz yolda yürüme gibi eylemlerde ise diz ağrıyor ise bu tanı genelde konulmaz. Menisküs yırtığı genellikle dizin çok zorlandığı, diz kırma fiillerinin fazla yapıldığı, diz dönmesi ya da dize alınan bir darbe gibi nedenlerle oluşabilir. Yine yaşlanmaya bağlı olarak oluşan kireçlenme sonucu da menisküs yırtığı oluşabilir. Bu yırtıkları tedavi etmenin de tek yolu ameliyattır.

Lazerle Menisküs Ameliyatından Önce

Lazerle menisküs ameliyatından önce doktor hastadan diz ağrısının nasıl başladığı ya da neden başladığı gibi şeyleri öğrendikten yırtığın tam yerini bulabilmek için MR cihazından yardım alır. Menisküs yırtığı olan hasta bu aşamada doktora olayın nasıl olduğu hakkında eksiksiz bilgi vermelidir. Doktor MR sonucu yardımı ile yırtığın olup olmadığını, yırtığın kaçıncı derece olduğu ya da yırtığın tam olarak nerede olduğunu öğrenir. Buna göre nasıl bir ameliyat olacağına karar verir.

Lazerle Menisküs Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lazerle menisküs ameliyatı genellikle bölgesel anestezi altında gerçekleştirilir. Bu ameliyat kapalı olarak gerçekleştirilir. Eskiden menisküsün işe yaramaz bir şey olduğu düşünüldüğü için bu ameliyat açık diz ameliyatı şeklinde yapılırdı. Hatta ve hatta menisküs gereksiz görüldüğü için alınırdı. Fakat tıpta yaşanan gelişmeler ile menisküsün vücut için önemi fark edildi. O yüzden yapılan bu ameliyatlar kapalı yapılır. Mümkün mertebe menisküse zarar verilmemeye çalışılır.

Lazerle Menisküs Ameliyatı Sonrası

Tıpta lazer teknolojisinin kullanılmasından sonra bu ameliyat çok kolay bir hale gelmiştir. Lazerle menisküs ameliyatı 15 ile 45 dakika arası sürer. Hasta aynı gün taburcu edilebilir ve duruma göre ertesi gün işine bile devam edilebilir. Tıptaki gelişmelerin ışığında artık menisküs ameliyatı korkulacak bir ameliyat olmaktan çıkıp basit bir cerrahi işlem haline dönmüştür.

Lazerle menisküs ameliyatından sonra kişinin yapacağı şeyler basittir. Ameliyattan sonra doktorunuz durumunuza göre size belirli bir süreliğine bazı fizik tedavi hareketleri yapmanızı salık verebilir. Yapacağınız tek şey bu hareketleri düzenli olarak yapmak ve doktor kontrollerini aksatmamaktır.

Lazerle Menisküs Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ameliyatsız Menisküs Tedavisi

Ameliyatsız Menisküs Tedavisi

Menisküs Nedenleri

Menisküs Nedenleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yapay Menisküs Belirtileri ve Tedavisi

Yapay Menisküs Belirtileri ve Tedavisi

Medial Menisküs Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Medial Menisküs Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Lazerle Menisküs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lazerle Menisküs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Menisküs Belirtileri

Menisküs Belirtileri

Menisküs Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Menisküs Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Güncel

Menisküs

Menisküs