1 Derece Menisküs Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

1 Derece Menisküs Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

1 Derece Menisküs Yırtığı, Menisküs diz ekleminde bulunan C şeklinde kıkırdak benzeri yapıdır. Diz eklemini oluşturan iki ana kemik olan tibia ve femur arasında yer alırlar. Biri dış diğeri iç olmak üzere her dizde ikişer adet menisküs bulunur.

Yarım asır önce menisküslerin işe yaramaz artıklar olduğu düşünülmekteydi. Bu sebep dizi ağrıyan her bireyde menisküs yırtığı akla gelir ve ameliyat esnasında menisküsler sağlam da olsa, ileride yeniden yırtılacak diye tamamen çıkartılırdı. Fakat son zamanlarda menisküslerin dizlerin normal fonksiyonu için çok önemli vazifeleri olduğu anlaşıldı. İki kemik arasında bulunan menisküsler bir conta gibi vazife yaparak eklem kıkırdağını anormal yüklenmelerden korur. Dize gelen yüklerin taşınması ve aktarılmasında çokça önemlidirler. Eklem yüzlerinin uyumluluğunu artırır ve eklem sıvısının eklem içi dolaşımına katkıda bulunur. Menisküs olmadığında diz eklemine gelen yükler direkt eklem kıkırdağına binerek erken aşınmaya yol açarlar.

Menisküs yırtıkları nasıl oluşur

Gençlerde ve ileri yaştakilerde menisküs yırtıklarının oluş biçimi farklıdır. Genç bireylerde menisküsün yırtılması için çok ciddi bir travma gereklidir. Bu çoğunlukla sabit ayak üzerinde dönme hareketi sırasında oluşur. Futbol, kayak basketbol gibi sporlarda oluşan yırtıklar bu duruma örnektir. Seneler geçtikçe menisküs sağlamlık ve esnekliğini kaybederek dejenere olur. Dejenere menisküs çok daha kolay yırtılabilir. İleri yaştaki bireylerde basit bir çömelme ya da halıya takılmayla menisküs yırtıkları oluşabilir. Dış menisküs, iç menisküse göre daha fazla hareketlidir, bu sebeple dış menisküs yırtıkları daha sık görülür. Ender de olsa, menisküslerde doğuştan form bozuklukları olabilir. Bu tip menisküs yırtılmaya daha müsaittir.

Menisküs yırtığı belirtileri nelerdir?

Menisküs yırtıkları oluşurken birey, genellikle ani bir ağrı batma veya yırtılma hissederler. Yırtılan menisküsün hangisi olduğuna bağlı olarak ağrı dizin dış veya iç kısmında daha belirgindir. Birkaç saat içinde dizin içinde sıvı ya da kan toplanmasına bağlı olarak diz ekleminde şişlik oluşur. Çoğunlukla yaralanan dizin üzerine basmak mümkündür; fakat topallama vardır ve sporcular çoğunlukla sporu bırakmak zorunda kalırlar. Yaralanma şiddetliyse menisküs yırtıklarına diz ekleminin çapraz veya yan bağlarda kopmalar da olabilir.

1 Derece menisküs yırtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Menisküs yırtığı, yırtığın boyutuna ve buna bağlı olarak görülen belirtilere göre üçe ayrılır. 1. Derece yırtıklarda ağrı oldukça hafiftir ve yırtılmayı takip eden iki üç gün içerisinde yavaş gelişen şişlik olabilir. Yırtık yürümeyi fazla etkilemez; fakat yürürken hafif ağrılar olabilir. Ağrılar ayağa kalkarken, otururken ve çömelirken yoğunlaşabilir. Bu belirtiler çoğunlukla iki üç hafta içinde kendiliğinden ortadan kalkar; fakat ağrılar diz büküldüğünde bir süre daha devam edebilir.

1 Derece menisküs yırtığı tedavisi nasıl yapılır?

Menisküs yırtığı tedavisinde ilaç- egzersiz- istirahat birleşimi metot uygulanır. Hastanın tam ayrılmamış 1. Derece yırtığı varsa bireyin şikâyetleri ilaçlarla ve doktor tarafından verilecek özel egzersizlerle tedavi edilmektedir. Egzersiz metodu en az 1,5 ay uygulandıktan sonra şikâyetlerde azalma görülmezse cerrahi metot uygulanabilir.

1 Derece Menisküs Yırtığı Yorumları

soru

Semra

22 Nisan 2024 Pazartesi

36 yaşında 3. Derece dejeneratif menisküs ameliyatı oldum 1 hafta önce meslegim surekli ayakta ve tempolu bundan sonra böyle çalışabilir miyim

Cevap yaz
cevap

Admin

22 Nisan 2024 Pazartesi

Merhaba Semra hanım,

Geçirdiğiniz ameliyat sonrasında, iyileşme sürecinizi doktorunuzla detaylı bir şekilde görüşmenizi tavsiye ederim. Menisküs ameliyatından sonra iyileşme süreci kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Mesleğinizin gerektirdiği tempolu ve ayakta çalışma durumu, iyileşme sürecinizi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, doktorunuzun önerilerini dikkate alarak, belki de bir süre dinlenip, kademeli olarak işe dönmenizde fayda olabilir.

Sağlıklı günler dilerim!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Menisküs Yırtığı

Menisküs Yırtığı

Menisküs

Menisküs

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İç Menisküs Belirtileri ve Tedavisi

İç Menisküs Belirtileri ve Tedavisi

Menisküs Cerrahisi

Menisküs Cerrahisi

Çapraz Bağ ve Menisküs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çapraz Bağ ve Menisküs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Menisküs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Menisküs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Menisküs Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Menisküs Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Menisküs Nedenleri

Menisküs Nedenleri

Güncel

Menisküs Ağrısına Ne İyi Gelir?

Menisküs Ağrısına Ne İyi Gelir?